Baza wiedzy
Strona główna  >  Baza wiedzy   >  Maria Skłodowska-Curie jako matka, żona i kochanka
Maria Skłodowska-Curie jako matka, żona i kochanka
Maria Skłodowska-Curie - polska uczona, prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii, poślubiła w dniu 25 lipca 1895r. w Sceaux, koło Paryża, Piotra Curie. Świeżo upieczeni małżonkowie podróż poślubną spędzili podróżując rowerami po malowniczych okolicach Ile-de France. Po powrocie nowożeńcy zajęci się pracą.

Maria i Piotr wykonywali badania niezależnie od siebie: ona zakończyła i wydała w 1897r. pierwszą swoją pracę o właściwościach magnetycznych stali, a on pochłonięty był zagadnieniami dotyczącymi kryształów.

Państwo Curie doczekali się dwóch córek. Pierwsza z nich, Irena urodziła się 12 września 1897r., a druga - Ewa - 6 grudnia 1904r. Maria była bardzo troskliwą i opiekuńczą matką. Prowadziła zapiski dotyczące rozwoju dzieci. Dbała o ich edukację i rozwój fizyczny. Dziewczynki znały język polski, uczyły się szycia, gotowania i ogrodnictwa.

Rodzicielstwo jednak nie przeszkadzało Marii i Piotrowi w ich dalszej pracy badawczej. Dnia 10 grudnia 1903r. Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła, że Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre Curie oraz Henri Antoine Becquerel zostali Laureatami Nagrody Nobla z Fizyki za badania promieniotwórczości. Małżonkowie nie uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród.

W kolejnych latach Maria i Piotr prowadzili dalsze eksperymenty i badania. Prace te przerwało tragiczne wydarzenie z dnia 19 kwietnia 1906r. Wówczas to Piotr Curie, wracając z zebrania Stowarzyszenia Profesorów Wydziału Nauk, zginął pod kołami rozpędzonego dyliżansu. Jednak Maria nie poddała się i mimo trudności losu prowadziła kolejne doświadczenia.

Po śmierci męża umocniła się jej przyjaźń z Paulem Langevinem. Z czasem przyjaźń przerodziła się w miłość. Niestety, Paul Langevin był żonaty i miał czwórkę dzieci. Znajomi obojga twierdzili, że w Marii szukał czułości, której brakowało mu w domu. Kochankowie często spotykali się w mieszkaniu, niedaleko Sorbony. Romans trwał 6 miesięcy. Pewnego listopadowego dnia 1911 roku doszło do skandalu. Zostały opublikowane listy miłosne polskiej uczonej do profesora Langevina. Marię, starszą o cztery lata od kochanka, powszechnie potępiono. Nigdy później, z obawy przed złym rozgłosem, uczona nie zaangażowała się w kolejny związek. Oddała się nauce.

W grudniu 1911r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nagrodę Nobla z chemii za badania nad wyodrębnieniem radu w stanie czystym. Pomimo tego, iż była wielką uczoną, to pozostała kobietą podobną do wielu innych kobiet. W swoim życiu potrafiła połączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci i zajęciami domowymi.
autor publikacji: Katarzyna Mazajczyk
Ocena:
Komentarze
Kategorie
podatki
podatki
podatki
»Na górę
Kontakt
WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie
os. Witosa 20
77-300 Człuchów
Polska, woj. Pomorskie
tel. (59) 834 43 72
fax. (59) 834 43 72
UE
Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Odwiedzono naszą stornę 106707 razy
:: Powered by multiCMS :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia
x
Logowanie
login:
hasło:
Przypomnienie hasła
login:
Logowanie do strefy klienta
Znajdujesz się w miejscu umożliwiającym dostęp do strefy klienta. W celu zalogowania się wpisz w wyznaczone miejsca swój login i hasło a następnie kliknij "zaloguj się". Aby zamknąć okno logowania kliknij na przycisk "X"


Przywracanie utraconego hasła
Jeżeli nie pamiętasz hasła, skorzystaj z możliwości przypomnienia hasła. Wpisz swój login a następnie kliknij "przypomnij mi hasło". Aby zamknąć okno logowania kliknij na przycisk "X".
x
Wyszukaj w serwisie
W celu wyszukania treści w serwisie wpisz szukana frazę a nastepnie kliknij na przycisk "WYSZUKAJ". Aby zamknąć okno wyszukiwania kliknij na przycisk "X"